Speciál o dětském pyžamu: Jak jej vybrat, prát a jak často měnit? - Dante.cz

Speciál o dětském pyžamu: Jak jej vybrat, prát a jak často měnit? - Dante.cz    Jak vybrat dětské pyžamo, jak často jej měnit a na kolik stupňů prát? V článku najdete i mnoho dalších praktických tipů.

Pyžamo nás drží nejen v teple, ale také v pohodlí. A stejně jako u denního oblečení do společnosti bychom neměli jeho výběr podcenit. Kvalita spánku totiž ovlivňuje celý náš den. A nikdo nechce být nevyspalý a mrzutý hned od rána. Proto se v tomto článku podíváme na zoubek pyžamu, a především tomu dětskému. Jak vybrat dětské pyžamo, který materiál zvolit, jak často jej měnit a jak prát.

Pyžamo, pyžamo, které na světě jsi nejvhodnější?

Bavlněné! Bavlna je totiž přírodní materiál, který je k lidské pokožce velice příjemný. Dejte si však pozor, aby se jednalo o 100% bavlnu bez příměsi umělých vláken. Ta nejsou většinou prodyšná a hodí se spíše na denní oblečení - šaty, košile, halenky, sukně apod. Přes noc navíc vypotíme poměrně dost potu (což je zcela normální). Proto je důležité, aby byla látka prodyšná a pokožka mohla dýchat. Pot se vsákne do látky, nebo postoupí o další vrstvu dál - do povlečení nebo prostěradla.

Bavlna také udržuje tělesnou teplotu, je tedy ideální i do chladnějších dnů. Vaše dítko tak bude mít maximální pohodlí, ať už venku řádí jakékoliv počasí. Navíc když se bude cítit pohodlně, rychleji usne :-).

Jaký vybrat střih dětského pyžama?

Doporučujeme klasiku - dlouhé rukávy a dlouhé nohavice. Děti sebou mohou při spánku různě házet, a je možné, že pokrývka skončí na zemi. U děvčátek v teplejších dnech můžete zvolit noční košili, u chlapců zase volnější kraťásky a tílko. Záleží však na tom, zda máte klimatizaci, v jaké nadmořské výšce bydlíte a jakou máte tepelnou izolaci. Dejte tedy na vlastní intuici.

Zbytečně hlavně nebalte děti do vrstev. Pod peřinou by se pařily a potily. Mohly byste jim tak zadělat na nepříjemné problémy, jako třeba ekzémy, podráždění pokožky a další nemoci. Bakterie, plísně a viry si libují ve vlhkém prostředí.

Dětská pyžama

Velikost raději větší než menší

U pyžama doporučujeme volit o trochu větší velikost, než kterou normálně dítě nosí. Čím upnutější totiž pyžamo bude, tím bude méně pohodlné a více se v něm dítě bude potit. Větší velikost mu také vydrží o pár týdnu déle, než z ní úplně vyroste.

Při nakupování na internetu se dívejte na tabulky velikostí a srovnejte nabízený model se současným pyžamem nebo s dobře padnoucím tričkem.

Spací ponožky: Používat, nebo nepoužívat?

Některým lidem se lépe spí s ponožkami. Pokud se vás to netýká a udiveně kroutíte hlavou, nebojte, nejedná se o neslušnost či nevychovanost. Je to dáno tím, že se jim špatně prokrvují končetiny, a proto mají často studené ruce i nohy. Jestli máte u svého dítka vypozorováno, že mívá chladnější nohy, klidně mu dávejte ponožky i na spaní. To stejné platí i v případě zimy. Je-li v místnosti chladno a dítě vystrkuje nohy zpod peřiny, můžete mu dát pohodlné ponožky. Praví se totiž, že “mít nohy v teple” pomáhá nejen zdraví, ale také rychlejšímu usínání.

Při výběru spacích ponožek volte vždy bezešvé. Ponožky by neměly škrtit, neměly by být příliš upnuté a zároveň musí být prodyšné, aby v nich pokožka chodidla mohla dýchat.

Chystáme se do školky: Jaké vzít pyžamo?

Pokud se vaše dítko chystá poprvé do školky a hned na poobědového “šlofíka”, zabalte mu s sebou jeho oblíbené pyžamo. Z nového prostředí může být nervózní, proto přijde vhod každý známý předmět. Dítě se bude cítit pohodlně, ucítí také “domácí” vůni (používaný prací prášek či aviváž). Později, až si na školkový režim trochu navykne, můžete pyžamko vyměnit za nové - například s oblíbenou pohádkovou postavou nebo jinými veselými motivy, se kterými jistě mezi kamarády zaboduje. O tom, co vše dalšího je potřeba do školky dítěti přibalit, se můžete dočíst v našem dalším článku: Seznam do školky.

Dětská pyžama

Když je čas na výměnu...

Říká se, že povlečení bychom měli měnit jednou týdně, nejpozději jednou za 14 dní. Podobně také prostěradlo. U pyžama bychom měli být ale obezřetnější. Je to první vrstva, která je v kontaktu s pokožkou. Vsakuje se do ní pot a zachytává bakterie. Proto bychom měli pyžamo měnit mnohem častěji, tedy i několikrát týdně. Udává se, že nejvhodnější je výměna co 3 dny. U nemocných dětí, alergiků, dětí trpících ekzémy a vyrážkami klidně častěji (každý den/co druhý den). Více o problematice alergiků najdete v našem článku Jaké lůžkoviny jsou vhodné pro alergiky.

Péče o dětské pyžamo

Co pak s ním? Šup do prádelního koše nebo rovnou do pračky. Tu zapněte (alespoň) na 60 °C. Při této teplotě můžete prát také povlečení a prostěradla. Máte jistotu, že se zničí bakterie a látka bude opět krásně čistá. Z tohoto důvodu doporučujeme i kvalitní bavlněný materiál. Bavlna vyšší teplotu přežije a vy si budete jisti, že jsou nechtěné bakterie zlikvidovány. Pokud vás zajímají další informace o ložním textilu, můžete si přečíst náš Speciál o povlečení.

V případě dětského oblečení, spodního prádla a pyžama doporučujeme také žehlení. Ideálně naruby, abyste nepoškodili případné nálepky či obrázky.

Udělejte svým dětem radost a vymalujte si společně naše omalovánky! Stačí vpravo napsat svůj e-mail a my vám na něj pošleme několik originálních omalovánek.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace.

Rozumím