Co připravit dítěti do školky? Seznam věcí, na které nezapomenout - Dante.cz

Co připravit dítěti do školky? Seznam věcí, na které nezapomenout - Dante.cz    Nevíte, co připravit dítěti do školky? Připravili jsme pro vás praktický seznam s věcmi, který vám přípravu usnadní.

Nástup do školky je náročný pro samotné dítě i pro jeho rodiče. Kromě toho, že si musíte zvyknout, že najednou nebudete mít dítko pořád na očích, je potřeba obstarat také potřebné vybavení. A málokdo ví, že každá školka je v tomhle trochu jiná. V některých školkách děti dostávají zubní kartáčky, v jiných zase s dětmi zoubky vůbec nečistí. Proto než začnete balit, poptejte se, jestli nemají náhodou už takový seznam připravený. Pokud ne, nevadí, jeden takový jsme vám sepsali:

Co všechno dítě při nástupu do školky potřebuje?

 1. Přezůvky - Uzavřené a ideálně ortopedické. Žádné pantofle, “nazouváky” nebo otevřené boty - hrozí uklouznutí, zakopnutí nebo nechtěné pošlapání prstů kamarádem.
 2. Oblečení do třídy - Každé dítko se před vstupem do třídy převléká do “hracího úboru”. Oblečení do třídy by mělo být pohodlné a prodyšné. Kromě tepláků a trika nezapomeňte také na ponožky, případně spodní prádlo.
 3. Oblečení na ven - Volte vždy oblečení přiměřené ročnímu období. Opět platí, že by mělo být pohodlné, čisté a prodyšné. V létě přibalte pokrývku hlavy, v zimě zase kombinézu (nebo zateplené kalhoty a zimní bundu), čepici, rukavice a šálu. V jarních a podzimních měsících přijde vhod nepromokavé oblečení, boty, případně holínky. Pokud mají v plánu paní učitelky s dětmi chodit na delší procházky či výlety, připravte také malý batůžek a láhev na pití.
 4. Náhradní oblečení - Když se dítko zašpiní nebo polije, budete mít jistotu, že má něco čistého na sebe. V teplých měsících se může převléknout do oblečení, ve kterém přišlo, ale v takové zimě náhradní úbor přijde vhod :-).
 5. Pyžamo - Pokud budete nechávat dítě ve školce i po obědě, nezapomeňte mu přibalit dětské pyžamo. Doporučujeme bavlněné a ne příliš upnuté, aby se v něm cítilo pohodlně a jako doma.
 6. Ručník - V některých školkách není potřeba, aby si děti nosily ručníky. Jestli to není zrovna váš případ, doporučujeme pořídit menší dětský ručník ze 100 % bavlny. Dobře saje, je měkký, příjemný na dotek a dlouho vydrží. Pro rozeznání ouško můžete fixou napsat jméno svého dítka, případně přišít do rohu nášivku.
 7. Zubní kartáček, zubní pasta a kelímek - V případě, že budou ve školce s dětmi čistit zoubky, přibalte vhodný zubní kartáček a zubní pastu.
 8. Hrneček - Lehký odolný hrnek s originálním motivem, který se v záplavě dalších hrníčků jen tak neztratí. Vybírejte pečlivě a volte kvalitní materiál, který vydrží studené i teplé nápoje.
 9. Hřeben - Některé děti jsou jako z divokých vajec a stihnou si i za pár minut rozcuchat vlasy k nepoznání. Pro takové případy doporučujeme mít připravený hřeben, který pomůže paní učitelce nebo vám při vyzvedávání dítka ze školky zkrotit neposedné vlasy.
 10. Zástěra - V některých školkách s dětmi paní učitelky malují, lepí a tvoří všelijaké úžasné výtvory. Pro takové případy se hodí mít po ruce dětskou zástěru. Nemusí se jednat o speciální úbor malého chemika, bohatě postačí dětská kuchyňská zástěra.
 11. Hygienické pomůcky - Kapesníky, toaletní papír, mýdlo - V některých školkách povinnost, v některých jen dobrovolná výpomoc. Když při nástupu přinesete z každého pár kusů, chybu určitě neuděláte.
 12. Pytlík na věci - Ne v každé školce má dítě vlastní skříňku nebo šuplík na věci. Občas to bývá jen police nebo místo v šatně. Na uložení náhradního oblečení a oblečení na ven proto doporučujeme tradiční pytlíky.
 13. Věšák - Na pověšení bundy, pytlíků nebo oblečení do skříňky.

Jak vybrat ručník do školky?

Dětský ručník volte v menších velikostech, ideálně 30 x 50 cm (osušku raději nechte doma). Z vlastní zkušenosti doporučujeme 100% bavlnu s vysokou gramáží. Je příjemná, dlouho vydrží a dobře saje. Při výběru nesnižujte z kvality, mohlo by se totiž stát, že za měsíc byste museli kupovat nový. Kvalitní ručník je na první pohled a pohmat měkký a příjemný. Než dáte dítku nový ručník do školky, nezapomeňte jej vyprat a opatřit ouškem s jménem. Další rozpoznávací alternativa může být originální výšivka na ručníku. Třeba se jménem nebo jiným symbolem.

Dětské ručníky

Jak vybrat pyžamo do školky?

V prvních dnech, kdy bude dítko ve školce i přes oběd, mu připravte do batůžku pyžamko. Ideálně jeho oblíbené. Dítě se v něm bude cítit bezpečně a na změnu prostředí si rychleji zvykne. Později můžete vyměnit nebo střídat pyžamo za jiné. Stejně jako v případě ručníků i zde je nejlepší volba bavlna. Tento přírodní materiál je na kůži velmi příjemný, nekouše a v chladnějším období udrží tělesné teplo.

Udělejte svým dětem radost a vymalujte si společně naše omalovánky! Stačí vpravo napsat svůj e-mail a my vám na něj pošleme několik originálních omalovánek

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace.

Rozumím