Jak opticky zvětšit malou místnost: 3 základní rady - Dante.cz

Jak opticky zvětšit malou místnost: 3 základní rady - Dante.cz    Bydlíte v paneláku a přemýšlíte, jak vytěžit z každého pokoje co nejvíce? Ukážeme vám pár triků, jak opticky zvětšit místnost.

Bydlíte v paneláku a přemýšlíte, jak vytěžit z každého pokoje co nejvíce? Ukážeme vám pár triků, jak opticky zvětšit místnost a získat tak z malé 2+1 prosvětlený a vzdušný byt.

1. Světlo je základ

V malých místnostech umí dostatek světla udělat opravdové zázraky. Ideální je, když se dostane do všech koutů místnosti a nevznikají tak zvaná “hluchá místa”. Proto neschovávejte okno za závěsy, neobklopujte jej vysokými kytkami ani do jeho těsné blízkosti nedávejte skříně.

Důležitou roli hraje také samotné umístění okna. Máte-li byt v přízemí a okno s výhledem na protější dům, vedle něhož už pár desítek let roste vysoký strom, tak si sluníčka moc neužijete. Toto byste měli zohlednit už při stavbě domů nebo při výběru bytu. Pokud jste ale neměli na výběr, vyhrajte si s umělým osvětlením. Nejvhodnější variantou je osvětlení s možností regulace. To znamená, že si můžete nastavit vhodnou intenzitu světla dle potřeby. Do koutů nebo na stolečky pak stačí umístit lampičky (na čtení, pro děti apod..).

2. Zvolte správné barvy

Určitě jste už slyšeli, že tmavé barvy opticky místnost zmenšují. Je to tak. Ale platí to především, když jsou na větších plochách a ve velkém množství. Když si pohovku ozvláštníte tmavě šedými polštářky, určitě to nebude ničemu vadit.

Doporučujeme se také vyvarovat velmi výrazným a pestrým barvám. Obzvláště červená a fialová mohou v malém prostoru vyvolat dojem “utiskování”. Pokud i přesto chcete mít například jednu stěnu fialovou, volte spíše levandulový nebo pastelový odstín.

Pozor si dejte i na šedou. Říká se o ní, že je neutrální a vhodná do každého pokoje. Čeho je ale moc, toho je příliš. Když bude převládat v místnosti hlavně neutrální šedá, bude pokoj působit chladně, nevýrazně a neútulně. Šedou proto kombinujte ideálně s bílou či stříbrnou.

 

Které barvy jsou vhodné do malých bytů? (na výmalbu, podlahu, nábytek a na větší plochy)

 • Bílá - Odráží světlo a skvěle se kombinuje s jinými barvami. Zejména bílé stěny jsou základ. Pěkně osvěží interiér i bílý nábytek a bílé bytové doplňky.
 • Pastelové a světlé barvy - Dodají místnosti jemný nádech barevnosti a života. 
 • Béžová a krémová - Působí útulně, příjemně a vytváří domácí pohodu.
 • Stříbrná, zlatá - Obě barvy budou jistě nevšedním zpestřením interiéru a navíc odráží světlo. Vždy ale volte jen jednu.

Které barvy používat s mírou? (na bytové dekorace - polštářky, foto rámečky, talíře, závěsy…)

 • Šedá
 • Hnědá
 • Tmavší odstíny
 • Výrazné barvy

Kterým se úplně vyvarovat?

 • Černá - Raději ji nahraďte tmavě šedou, která není tak “tvrdá”. Šedá v kombinaci s bílou nebude také vytvářet tak velký kontrast.

3. Optické klamy

Teď přichází pár tipů na optické klamy, které vám pomohou “nafouknout” malou místnost.

 • Nízký strop - Na strop neumisťujte žádné vzory, výrazné barvy ani dekorace. Nejvhodnější je bílá výmalba. Ozvláštnit ji můžete osvětlením - přisazená stropní světla nebo boční LED osvětlení.
 • Teplé a studené barvy - Praví se, že studené barvy (jako je modrá, zelená či fialová) opticky zvětšují místnost. Doporučujeme to s nimi ale nepřehánět. Modrá ve velké míře může působit chladně a neútulně.
 • Úzký pokoj - Pokud nemá pokoj tvar obvyklého obdélníku, ale má jednu stranu výrazně delší, můžete si pomoci barvičkami. Odlehlou stěnu namalujte odlišnou, ideálně o pár odstínu tmavší tmavší barvou. Opticky to přitáhne vzdálené zdi více do popředí.
 • Nábytek - Chcete-li byt opticky zvětšit, musíte se ubírat cestou minimalismu. To znamená co nejméně nábytku. Čím víc skříní, polic a komod do pokoje dáte, tím méně prostoru vám zůstane. Na nedůležité věci využijte sklep nebo úložné prostory pod postelemi. A to, co už nikdy nepoužijete, prodejte nebo darujte.
 • Velké vs. malé vzory - Pro oživení a ozvláštnění interiéru si můžete pohrát i se vzory na doplňcích a bytových dekoracích. Vhodné jsou především drobné a malé vzory jako třeba puntíky, květiny či proužky.

Přečtěte si také, jaké zvolit barvy do pracovny nebo které barvy jsou perfektní do jídelny a do kuchyně.

Inspirace na kombinování vzorů a barev (na ukázku použity vybrané metrážové látky z naší nabídky):

Jak ladit barvy a vzory Jak ladit barvy a vzory

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace.

Rozumím