Druhy záclon: Jak si vybrat tu správnou záclonu? - Dante.cz

Druhy záclon: Jak si vybrat tu správnou záclonu? - Dante.cz    Připravili jsme pro vás stručný přehled všech druhů záclon, který vám pomůže najít tu pravou záclonu přesně pro vaše potřeby.

Vybíráte si novou záclonu, ale nedokážete se v těch všech voálech a žakárech vyznat? Připravili jsme pro vás stručný přehled všech druhů záclon, který vám pomůže najít tu pravou záclonu přesně pro vaše potřeby.

Záclony podle zpracování a materiálu

Žakárová záclona

Pod tímto názvem se ukrývá záclona s vytkávaným vzorem. Hlavním znakem žakárového vzoru je změna směru nití při tkaní. Na textilii tak vznikají krásné vzory, nejčastěji květin či listů. Žakárové záclony jsou elegantní, luxusní a vhodné do všech místností.

Vitrážová záclona

Jedná se o krátkou záclonu o výšce 30-90 cm, která skvěle vypadá na oknech chaloupek a domů zařízených v lidovém stylu. Perfektně se hodí do kuchyní a místností, kde nechceme zakrývat celé okno a zároveň potřebujeme místnost prosvětlit. Pro vitrážové záclony jsou typická vitrážová oka, která slouží k pověšení (na vitrážovou tyč). Většinou se na okně kombinují 2 záclony (jedna delší nahoře a druhá kratší dole). Tato kombinace společně s elegantním zdobením vytváří opravdu pohádkovou atmosféru.

Voál

Jemná decentní látka, která zvýrazní oblast oken a vytvoří decentní stín. Oproti žakárové zácloně propouští méně světla, skvělou službu tedy udělá v místech, kde si chcete zachovat soukromí. Voály bývají obvykle v bílé barvě, ojediněle můžeme najít varianty zdobené jemnými výšivkami či potiskem. Narazit můžeme také na barevné voály, které jsou především vhodné k dekoraci oken po stranách. Nejsou totiž tak výrazné jako běžné závěsy, a díky tomu pasují skvěle do světlejších interiérů.

Organzy

Organza je poloprůhledná látka, která se nejčastěji používá k dekorování a výzdobě stolů, oken, židlí, květin apod. Je lehoučká a průsvitná, proto jako záclona plní spíše dekorativní účely. Dobře drží tvar a může mít pestrou škálu barev. To ocení především ti, kteří chtějí oživit interiér nebo využít látku i jiným způsobem.

Vyšívaná záclona

Pokud dáváte přednost originalitě a pečlivé práci, doporučujeme vyšívanou záclonu. Záclony mohou být vyšívané po okraji nebo po celé délce. Výsledek vždy působí elegantně a velmi luxusně. Vyšívaná záclona se skvěle hodí do obývacích pokojů a ložnic, neboť dokáže vyzdvihnout důležitost a romantickou atmosféru daného místa.

Druhy záclon

Záclony podle tvaru

Záclony se prodávají v metráži (kdy je pevně daná výška a vy si můžete navolit šířku) nebo po kusech (kdy už je finální velikost stanovená výrobcem). Existují však různé typy záclon, ze kterých můžete vybírat:

Oblouková záclona

Oblouková záclona, jak název napovídá, je střižena do oblouku. Nepokryje tedy celou plochu okna. Tento střih záclony perfektně pasuje do míst, kde by okno bez překrytí působilo nevzhledně, ale zároveň potřebujete pustit do pokoje dostatek světla. Působí také velice romanticky a něžně. Oblouková záclona se prodává v několika výškách. Může tedy končit u spodní části okna i v jeho polovině.

Provázková

Provázková záclona se skvěle hodí jako závěs do dveří nebo jako doplněk k zácloně. Díky provázkům si můžete s aranžmá vyhrát (sestřihnout ji, sepnout všechny provázky na boku, uplést z nich copy apod.). Neslouží však primárně k zastínění místnosti. Jejich hlavní předností je originalita a nápaditost. Bát se nemusíte ani údržby. Pere se obdobně jako další polyesterové záclony na 30 °C. Stačí vytvořit z provázků na několika místech uzly a vložit záclonu do pracího pytlíku.

Panelová

Záclony v panelech se na oknech českých domácností jen tak nevidí. Pokud tedy hledáte něco originálního a nadčasového, panelová záclona může být to pravé pro vás. Skládá se obvykle z více kusů, které dohromady vytváří efekt “japonské stěny”. Skvělou službu udělají zejména u balkónových oken a dveří.

Jak vybrat záclonu

V prvé řadě záleží hlavně na vašich preferencích. Zda upřednostňujete jednoduchý design, nebo dáváte přednost květinovým vzorům. Jestli je váš interiér v moderním minimalistickém duchu, nebo v tradičním lidovém stylu. Obecně ale doporučujeme do tmavých míst, kam svítí světlo jen pár hodin denně, lehké záclony (voály, jednoduché záclony bez výrazného vzoru, organzy). Naopak v místnostech, kde je světla až příliš, můžete popustit uzdu fantazie a zvolit i výraznější textilie (žakárové záclony, vyšívané záclony). Uvidíte, že když budou sluneční paprsky prosvítat skrz elegantní vzorování, vytvoří to krásnou podívanou.

Jak změřit okno pro záclonu

Je to velice jednoduché. Záclony mají 2 základní rozměry: Výšku a šířku. Pojem "délka záclony" raději ze slovníku vyřaďte - je dost matoucí.

  1. Změřte výšku okna od závěsné tyče či kolejnice po místo, kde by měla končit záclona.
  2. Změřte šířku okna - myslete na to, aby záclona přesahovala i přes okraje okna.
  3. Naměřenou šířku vynásobte 1,5krát nebo 2krát (podle toho, jak moc chcete mít záclonu nařasenou).

A máte hotovo! Jak je to s obloukovou záclonou a záclonou se vzorem? Tyto typy textilií vždy stříháme podle vzoru. To znamená, že se snažíme, aby medvídek na dětské zácloně měl hlavu i tělíčko a oblouková záclona měla celé oblouky. Může se tedy stát, že budeme muset vaši objednávku mírně upravit a ustřihnout více materiálu, než je vámi objednané množství.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace.

Rozumím