Dětské ručníky: Které jsou pro děti do školky nejvhodnější? - Dante.cz

Dětské ručníky: Které jsou pro děti do školky nejvhodnější? - Dante.cz    Chystáte se domů nakoupit nové ručníky nebo vaše dítko čeká první rok ve školce a vy nevíte, který ručník by byl pro dětskou pokožku vhodný? Dáme vám tipy!

Chystáte se domů nakoupit nové ručníky nebo vaše dítko čeká první rok ve školce a vy nevíte, který ručník by byl pro dětskou pokožku vhodný? Dáme vám tipy, jak vybrat kvalitní dětský ručník, který bude příjemný, šetrný a zároveň vydrží dlouhá léta.

Bavlněné ručníky vládnou (dětskému) světu

Při výběru byste měli začít u materiálu. Nekvalitní textil totiž nezachrání ani ta sebekrásnější výšivka. Proto doporučujeme volit vždy bavlněné ručníky. Přírodní materiály, mezi které patří i bavlna, jsou příjemnější na dotek a pyšní se lepšími vlastnostmi. Vyhýbejte se syntetice a polyesteru obloukem a vždy si zkontrolujte procenta na štítku - ručník by měl být vždy 100% bavlněný.

Gramáž ručníku: O čem to vypovídá?

Gramáž nám udává hustotu tkaní. To znamená, čím větší gramáž, tím více hustý, savější a “huňatější” ručník je. Při výběru tedy záleží, k čemu bude ručník sloužit. Chcete-li rychleschnoucí osušku (na pláž nebo do koupelny, kde se drží vlhko), je vhodnější zvolit nižší gramáž. Ručník nepojme tolik vody, za to je po namočení lehčí a rychleji uschne. Naopak je-li prioritou savost, vsaďte na ručníky s vyšší gramáží. Déle schnou, za to ale jsou výrazně savější.

Gramáž ručníku by měla být co nejvyšší, ideálně kolem 450g/m². Čím vyšší gramáž, tím huňatější, příjemnější a savější ručník.

Velikost ručníku

Už u dětí v předškolním věku přijdou vhod velké osušky 70x140 cm, do kterých se může dítko po koupeli pořádně zabalit a být v teple. Vedle nich pověste v koupelně malé ručníky na běžnou rychlejší hygienu - oplachování obličeje či rukou. Do školky doporučujeme menší až středně velké ručníky. Nezapomeňte ručník opatřit výšivkou nebo štítkem se jménem. Více tipů, co připravit do školky najdete v našem samostatném článku.

S kvalitní péčí vydrží i desítky měsíců

Aby si udržel ručník svou savost a hebkost, je potřeba dodržovat pár základních pravidel.

 1. Po namočení nechat pořádně vysušit - Jakmile je ručník mokrý, pověste ho na držák nebo sušák, aby mohl pěkně proschnout. Když se bude mokrý ručník někde schoulený válet na zemi nebo v poličce, zapaří se, množí se v něm bakterie a vzniká plíseň.
 2. Žádné topení - Ručníky nesušte nikdy přímo na radiátoru nebo koupelnovém topení. Můžete je pověsit do jejich blízkosti, ale nikdy je nepokládejte přímo na zařízení. Vlákna by se mohla přesušit, spálit a poškodit.
 3. Sušit můžete i v sušičce - Kromě klasického sušení na sušáku můžete použít i sušičku. Ručníky poté budou pěkně načechrané.
 4. Perte na 40-60 °C - Kvalitní bavlněné ručníky se nemusíte bát prát na 60 °C. Zbavíte se tak nejen špíny, ale také bakterií.
 5. Vybírejte šetrný prací prášek či gel - A to hlavně kvůli pokožce dítěte. Příliš aromatizované prací prostředky mohou vyvolat podráždění pokožky nebo alergickou reakci.
 6. Dávkujte prací postředky dle doporučení - Myslíte si, že čím více prášku, tím více voňavý a čistý ručník? Není to tak úplně pravda. Přespříliš prášku může jakémukoliv textilu (vč. ručníků) uškodit. Nestačí se dostatečně vymýt, usazuje se ve vláknech a přispívá k blednutí látky.
 7. Pokud máte problém s usazeným práškem, volte gel - U starších praček a nekvalitních pracích prášků je časté, že se při praní prášek zcela nerozpustí. Zůstávají pak na textilu bílé fleky. Proto doporučujeme prát ručníky raději v gelu, který se lépe rozpouští.
 8. Nepoužívejte aviváž - Aviváž sice změkčuje, u ručníků však slepuje vlákna a snižuje jejich savost. Ručník by byl pěkně měkoučký, ale už by nebyl tak savý jako dřív.
 9. Neperte ručníky s oblečením - Nejen, že oboje vyžaduje odlišnou péči (teplotu, otáčky, aviváž), ale některé části oblečení se mohou zachytit do vláken ručníku. Ta se pak při praní trhají a ničí.
 10. Nežehlete - Při vystavení vysoké teploty se mohou vlákna polámat, spálit či jinak poškodit. Ručník pak ztrácí svou savost, přirozenou měkkost a po čase by mohl vypadat jako “oškubané kuře”.
Udělejte svým dětem radost a vymalujte si společně naše omalovánky! Stačí vpravo napsat svůj e-mail a my vám na něj pošleme několik originálních omalovánek.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace.

Rozumím