Dante.cz radí: Jaké lůžkoviny jsou vhodné pro alergiky a jak o ně pečovat? - Dante.cz

Dante.cz radí: Jaké lůžkoviny jsou vhodné pro alergiky a jak o ně pečovat? - Dante.cz    Věděli jste, že nejvíce roztočů je v posteli? Pokud jste alergičtí na roztoče, měli byste zvolit ty správné lůžkoviny a dodržovat pár základních pravidel.

Alergie na roztoče je jedna z nejvíce rozšířených alergií vůbec. Zasahuje dýchací ústrojí, sliznice očí i kůži. Způsobují nejčastěji rýmu, kašel, astma i ekzém. Roztoči komplikují život dětem i dospělým, mužům i ženám. Věděli jste, že největší počet jich není v prachu, ale v posteli? Pokud jste alergičtí na roztoče, měli byste zvolit ty správné lůžkoviny a dodržovat pár základních pravidel.

Peřiny jako ráj roztočů

Roztoči se nejvíce drží v peřinách, polštářích a v matraci. Dokonce ani tak nezáleží na materiálu výplně, neboť roztoči se tam mohou uhnízdit téměř všude a jsou poměrně přizpůsobiví. Přesto existuje několik druhů lůžkovin, které těmto potvůrkám odolávají více než ostatní. Jedná se zejména o duté vlákno či lůžkoviny s protiroztočovou úpravou.

Polštáře a peřiny z dutého vlákna

Oproti klasickým peřinám z peří jsou lůžkoviny z dutého vlákna lehčí na údržbu. Snadno je vyperete v pračce, což při alergii jistě oceníte. Údajně také nezadržují roztoče a zvolíte-li kvalitní zpracování, budou nadýchané a dlouhověké stejně jako peřiny.

V naší nabídce najdete například přikrývky v letní (tenčí, lehčí) i zimní (hrubší a hřejivější) verzi. Některé modely jsou navíc obohaceny o výtažky z Aloe vera, které změkčují samotný materiál a zpříjemňují tak spánek.

Přikrývky z nanovláken

Novinkou posledních let jsou také polštáře a přikrývky z nanovláken, které údajně nedovolí roztočům usadit se v lůžkovině. Moderní materiál však není ještě tolik rozšířen a obvykle bývá jeho pořizovací cena vyšší než u ostatních druhů.

Protiroztočové povlaky a povlečení

Vhodnou alternativou jsou také protiroztočové povlaky a povlečení. Speciálním materiálem zabraňují roztočům vstup do lůžkovin, kde se pak živí prachem, kousky kůže a dalšími drobnými nečistotami. Protiroztočové povlaky tak poskytují ještě větší ochranu proti těmto živočichům.

Praní prádla v pračce

Jak udržovat a pečovat o lůžkoviny?

Přikrývky i polštáře byste měli několikrát týdně vyklepat na čerstvém vzduchu a přibližně co 2 měsíce prát. V případě lůžkovin z dutého vlákna perte přikrývky a polštáře v pračce, ideálně na 60 °C. Při této teplotě se ničí nejen roztoči, ale i bakterie a další nežádoucí mikroorganismy.

Při převlékání postele nezapomínejte také na prostěradlo a chránič matrace. V případě malých dětí vyklepávejte a perte také plyšáky, malé polštářky, deky a vše ostatní, co by mohlo lákat prach a roztoče.

Připravili jsme pro vás praktického průvodce pracími symboly. Najdete v něm přehled všech používaných symbolů praní, žehlení a sušení. Stačí vpravo napsat váš e-mail a my vám na něj obratem pošleme PDF.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace.

Rozumím