Dante.cz radí: Jak zařídit ložnici - Barvy a nábytek - Dante.cz

Dante.cz radí: Jak zařídit ložnici - Barvy a nábytek - Dante.cz    Zařizujete novou ložnici, nebo jen cítíte, že je čas na změnu?Dáme vám pár rad, kam umístit nábytek a jaké zvolit barvy do ložnice.

Zařizujete novou ložnici, nebo jen cítíte, že je čas na změnu? Udělejte ze staré ložnice královské místo odpočinku! Dáme vám pár rad, kam umístit nábytek a jaké zvolit barvy do ložnice, aby se vám spalo jako na obláčku.

Do ložnice jen to nejnutnější

Už v samém počátku je nutné si uvědomit, že ložnice by měla být jen na spaní (a případné projevy lásky :-)). Pokud tedy máte možnost mít ložnici jako oddělenou místnost, zbytečně do ní nedávejte další věci. Co do ložnice tedy patří?

  • Postel a matrace - Bez nich by to přeci jen nebylo ono. Při jejich výběru zohledňujte zejména kvalitu zpracování a velikost. Postel s matrací obvykle totiž nekupujeme příliš často a přitom na nich strávíte poměrně velkou část svého života.
  • Noční stolky - Kdo říká, že si s sebou do postele nic nenosí, tak lže. Noční stolky přijdou vhod pro odložení brýlí, knihy, časopisu, na uskladnění léků užívaných těsně před spaním, uložení sklenice s vodou pro případ žízně, kapesníčků v chřipkovém období a zejména budíku či mobilního telefonu.
  • Lampička - Vykouzlí příjemnou, tlumenou atmosféru a naladí vás na spaní. Obvykle bývá uložena na nočním stolku nebo zabudovaná ve stěně či v čele postele. Vypínač byste měli mít hezky po ruce, abyste v noci nemuseli hrát na slepou bábu a neukopli si malíček o roh postele.
  • Skříňka s úložným prostorem - Hodí se zejména na záložní deku pro případ, že by byla velká zima, na náhradní povlečení a prostěradla, uschování dalších polštářků apod.

Ložnice s velkými okny

Co raději do ložnice nedávat 

  • Pracovní stůl - Nemíchejte práci s odpočinkem. Jakmile si začnete nosit práci “do postele”, můžete si přivodit i pár probdělých nocí a stres. Když spojíte prostředí, kde jste zvyklí běžně pracovat i spát, začne se vám vše motat dohromady. V konečné fázi se nebudete moci soustředit na práci a ani se pořádně vyspat.
  • Elektronika (televize, rádio a další elektrospotřebiče) - I když nejsou spotřebiče zrovna zapnuté, mohou vydávat zvuk o nízké frekvenci, který na první poslech moc neuslyšíte, ale přesto vás bude podvědomě rušit. Navíc usínání při blikající televizi není ani nejzdravější. I přes zavřené oči jsme schopni detekovat různé intenzity světla, která vysílají impulsy do mozku ke zpracování. A pokud jste zvyklí usínat při “hluku”, dejte raději přednost hudbě, mluveným knihám nebo speciální relaxační melodii.
  • Zrcadlo - Mnozí lidé věří, že zrcadlo v ložnici přivolává noční můry a slouží jako brána do světa mrtvých. Ať už je to pravda, nebo ne, zrcadlo v ložnici nemá co dělat. Odráží se od něj světla a působí rušivě.

Jaké zvolit barvy do ložnice

Jak jsme již zmiňovali v našem článku o barvách do kuchyně, psychologie barev je velmi individuální a osobité téma. Barvy působí na každého trochu jinak. Je to spojeno se zkušenostmi, asociacemi a povahou. Přesto existuje několik obecně platných informací, které vám pomohou vybrat tu pravou barvu do ložnice.

Modrá

Modrá barva, obzvláště ve světlejších odstínech, na většinu lidí působí uklidňujícím dojmem. Všeho ale moc škodí, proto to s ní nepřehánějte a doplňte ji o další barvičky. Přespříliš světle modré může působit chladně, studeně a sklíčeně. Naopak tmavě modrá a modrá s jemnou příměsí fialové jsou spojojovány s vesmírem, magií a nocí. Tyto odstíny kombinujte se světlou či bílou, aby se místnost prosvětlila.

Modré povlečení s pruhy

Zelená

Barva přírody, klidu a relaxace. Zelená symbolizuje rovnováhu, přírodu, život, štěstí a bohatství. Skvěle vypadá s ostatními přírodními barvami, jako oranžová, žlutá a hnědá. Za zmínku stojí i pastelová nebo mintová zelená kombinující odstíny modré a zelené. Ukrývá v sobě totiž výhody obou barev, působí klidně a zároveň optimisticky.

Zelené povlečení

Žlutá

Ačkoliv je žlutá spojována s energií, Sluncem, dnem a životem, má na nás překvapivě uklidňující dojem. Vyvolává v nás šťastný pocit jistotu a klidu. Přirovnat bychom to mohli k pozorování východu a západu slunce. V ložnici se však vyhýbejte pestré a výrazné žluté, která na některé jedince může působit spíše rušivě.

Žluté povlečení s květinami

A co tmavé a výrazné barvy?

Ani těm se nemusíte zcela vyhýbat. Jen buďte opatrní. V některých mohou tmavší barvy vyvolávat smutek až depresi a naopak ty výrazné mohou působit rušivě. Proto v těchto barvách volte spíše doplňky. Velmi příjemně, eroticky a až magicky naladěná je fialová a červená. Tmavě hnědá naopak působí zemitě, evokuje pocit bezpečí a jistoty. Černá a šedá jsou zase spojovány s luxusem.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace.

Rozumím