Domácí bělení záclon: Jak na zářivě bílou? - Dante.cz

Domácí bělení záclon: Jak na zářivě bílou? - Dante.cz    Přečtěte si naše tipy jak navrátit záclonám sněhobílou barvu.

Trápí vás, že vaše záclony nejsou zářivě bílé jako kdysi? Máme pro vás pár tipů, jak jim jejich krásu opět vrátit. Už naše babičky a prababičky si předávaly ověřené recepty na domácí bělení záclon. Nepotřebujete žádné speciální přípravky, bohatě si vystačíte s běžnými potravinami, co má každá hospodyňka doma.

Kuchyňská sůl nad zlato

Jednu až dvě lžíce soli rozpusťte v cca 3 litrech teplé vody. Použít můžete klasickou kuchyňskou sůl, případně bělící sůl na záclony. Obě koupíte za pár korun a jeden balíček vám vydrží na několik praní. Zašedlé záclony naložte do roztoku a po pár hodinách klasicky vyperte. Jak se říká, sůl nad zlato.

Prdopeč tak trochu jinak

Chcete-li mít jistotu, že záclony budou bělejší, skočte do kuchyně ještě pro prdopeč. Prášek do pečiva při bělení zašedlých záclon udělá také mnoho. Přisypte jej k prášku na praní, případně rovnou do bubnu pračky. Na 1 pračku se obvykle používají 2 ks prdopeče. Pokud jsou záclony opravdu zašpiněné, můžete vytvořit z prášku a vody kašičku a tou šmouhu na chvíli pomazat. Že prášek do pečiva doma nemáte? Vůbec nevadí, nahradit jej můžete jedlou sodou.

 

Ocet: Univerzální domácí čistič

Určitě už jste slyšeli o skvělých účincích octu - poradí si s vodním kamenem, šmouhami na oknech i špinavou podlahou. Není tedy divu, že udělá skvělou službičku i u praní a bělení záclon. Cca půl hrnku octu nalijte do bubnu pračky nebo do místa na tekutý prací prášek. Pokud přidáte octu více, mohou záclony po vyprání být cítit. Doporučujeme je pak pověsit na chvíli na balkon či zahradu.

 

Základem je správné praní

Abyste však docílili co nejbělejších záclon, je potřeba záclony pravidelně a hlavně správně prát. Ocet, sůl a prášek do pečiva používejte preventivně při každém praní a ideálně už od počátku koupě nových záclon. Perte je ve speciálním pracím pytlíku, na jemný program a na 30-40 °C, abyste neponičili vlákna. Více tipů, jak správně prát záclony, si můžete přečíst v našem speciálním článku.

 

Máte jinou osvědčenou radu na bělení záclon a chcete se o ni podělit? Napište nám na e-mail  dotazy@dante.cz nebo na Facebook. Přidáme váš tip do článku a možná připojíme i nějakou tu slevu na novou záclonku ;-).

 

           

 

 

 

Získejte praktické tipy a triky do domácnosti na úklid, čištění a pravidelnou údržbu. Stačí vpravo napsat svůj e-mail a my vám na něj pošleme PDF plné inspirace.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace.

Rozumím