Dante.cz radí: Jaké zvolit lůžkoviny pro děti? - Dante.cz

Dante.cz radí: Jaké zvolit lůžkoviny pro děti? - Dante.cz    Pořizujete dětem nové lůžkoviny a nevíte, které vybrat? Klasické peří nebo duté vlákno? Poradíme vám!

Pořizujete dětem nové lůžkoviny a nevíte, které vybrat? Klasické peří, duté vlákno, mikrovlákno či speciální směsi… možností existuje hned několik. V našem článku se podíváme na jednotlivé typy lůžkovin, projdeme si jejich vlastnosti, výhody a nevýhody.

Než se pustíte do výběru lůžkovin…

… musíte mít na paměti, že děti a dospělí mají jinou stavbu těla. Proto malým dětem nepořizujte polštáře a přikrývky pro dospělé. Spánek by byl pro ně velmi nepohodlný a špatné rozložení těla může až způsobit problémy s krční páteří. Poohlédněte se po dětských variantách. Poskytují ratolestem maximální komfort, pohodlí a podpoří jejich zdravý vývoj.

Věděli jste, že novorozenci, batolata a opravdu malé děti předškolního věku dokonce žádné polštáře pod hlavu nepotřebují? Naopak pokud jim budete klást pod hlavu přebytečné podložky, můžete zabránit jejich zdravému a správnému vývoji. Proto s nákupem prvního polštáře předčasně nespěchejte.

Miminko, přikrývka

Klasická peřina pro děti

Stará dobrá klasika, kterou znají zejména naše babičky. Peří má skvělé izolační vlastnosti. To znamená, že nám bude teplo i během opravdu chladných nocí. Jako jeden z mála materiálů také odvádí pot a vlhkost od těla, čímž nám umožňuje spát v suchu a v naprostém pohodlí. Peří má navíc dlouhou životnost a i po několika letech vypadá stále stejně (v porovnání s nekvalitními peřinami z dutých vláken). Ani údržba není tak složitá, jak si mnoho lidí myslí. Polštáře a peřiny z peří lze prát v pračce, případně odnést do čistírny, kde se o něj patřičně postarají.

Jeho hlavní nevýhoda je však pořizovací cena. V porovnání s umělými vlákny je peří podstatně dražší. Rovněž jej nedoporučujeme k alergikům, astmatikům a citlivým dětem. Peří má sklony vázat na sebe roztoče a další nechtěné mikroorganismy, které se v něm rády množí a dělají neplechu.

Dětské polštáře a přikrývky z dutého vlákna

Naproti tomu duté vlákno je pro alergiky jako dělané. Nezadržuje prach ani roztoče. Jeho údržba bývá také jednoduchá - obvykle stačí peřiny či polštáře vyprat v pračce. Oproti peří neodvádí od těla vlhkost, což sice může být někomu v noci méně pohodlné, na druhou stranu přikrývky rychle schnou.

Výběr dětské přikrývky z dutého vlákna nepodceňujte. Pokud zvolíte levný, nekvalitní produkt, může se stát, že po pár vypráních bude přikrývka vhodná akorát tak k vyhození do koše. Obecně nejsou tyto lůžkoviny tak nadýchané jako péřové a rychle se opotřebují - splasknou nebo se výplň rozdělí na několik kusů. Některým se může zdát duté vlákno také neprodyšné a zbytečně moc “šustící”.

Při zvolení polštářů a přikrývek z dutého vlákna pro děti proto doporučujeme sáhnout po kvalitním a ověřeném výrobci. Jen tak budete mít jistotu, že bude polštář i peřina nadýchaná a dlouho vydrží.

Revoluční protiroztočové přikrývky z nanovláken

Novinkou posledních let jsou polštáře a přikrývky z nanovláken. Oproti ostatním materiálům údajně nedovolí roztočům usadit se v lůžkovině a zároveň poskytují dostatek prostoru pro proudění vzduchu. Peřiny jsou pak nadýchané, vzdušné a přesto protiroztočové = antialergenní. Jedná se o poměrně nový materiál, který ještě není tolik zažitý a dostupný jako další zde zmíněné varianty. Pokud byste rádi vyzkoušeli efektivitu tohoto materiálu, zvolit můžete povlečení z nanotkaniny, které slouží jako ochranná bariéra bránící roztočům vstup do samotné lůžkoviny.

Anatomické polštáře pro děti: Ano, či ne?

Výběru správné matrace a typu lůžkovin byste měli věnovat pozornost už v útlém věku dítěte. Proto říkáme ano, ale… dejte si pozor na levné anatomické polštáře, které by mohly po chvíli spíše uškodit. Anatomický polštář pro děti by měl být vyroben ideálně z visco pěny a opatřen speciálními antibakteriálními a antialergenními úpravami. Velkou roli hraje také rozměr a tvar polštáře, které se vybírají dle nejčastější polohy spánku (na zádech, na břiše, na boku) a fyzických dispozicích dítěte (skolióza páteře apod.).

Pokud si nevíte rady s výběrem, nebojte se na nás obrátit. Rádi vám pomůžeme vybrat to nejlepší řešení pro vaše malé ratolesti.

Připravili jsme pro vás praktického průvodce pracími symboly. Najdete v něm přehled všech používaných symbolů praní, žehlení a sušení. Stačí vpravo napsat váš e-mail a my vám na něj obratem pošleme PDF.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace.

Rozumím