Jak nejlépe umýt okna - 5 tipů na čistá okna bez šmouh - Dante.cz

Jak nejlépe umýt okna - 5 tipů na čistá okna bez šmouh - Dante.cz    K dokonale čistým oknům si vystačíte s málem, například s octem a mýdlem. Přečtěte si, jak umýt okna bez šmouh.

Umývání oken nepatří zrovna k nejoblíbenějším uklízecím činnostem. Zejména, pokud nemůžete dosáhnout krásně vyleštěných a čistých skel bez šmouh. I my to tak měli! Ale od té doby, co používáme správné prostředky, se mytí oken nebojíme. Jde nám to totiž raz dva. A my vám teď ukážeme, jak na to.

Prostředky na mytí oken

1. Na zaschlé skvrny mýdlo a teplá voda

Než se pustíte do mytí oken, nejdříve obhlédněte situaci. Pokud najdete zaschlou skvrnu, připravte si silnou mýdlovou horkou vodu do rozprašovače. Postříkejte s ní skvrny a nechte pár minut působit. Díky mýdlu a teplé vodě špína povolí a půjde lépe dolů.

V druhé fázi si nasaďte rukavice, vezměte do ruky jemný kartáček a krouživými pohyby odstraňte zaschlou špínu. Nezapomeňte průběžně kartáč oplachovat teplou vodou.

2. S prachem a lehčími nečistotami si poradí staré triko

Až budou skvrny pryč, postříkejte mýdlovou vodou v rozprašovači celé okno z obou stran a opět nechte chvíli působit. Mezitím vyměňte kartáč za kus staré látky a vodu v kbelíku za čistou, teplou s lehkou příměsí mýdla. Pak už klasicky hadříkem omyjte okna zvenku i zevnitř (nezapomeňte na parapet), dokud nebude každé okno čisté.

Náš tip: K těmto účelům skvěle poslouží staré bavlněné triko, povlak na polštář či stará utěrka.

Úklid domácnosti

Nezapomeňte si vždy při úklidu dát rukavice, ať už kvůli bakteriím nebo používané chemii.

3. Vyhněte se chlupatým látkám a hadříkům

Nekvalitní látky pouští vlákna, která ulpívají na vlhkém povrchu. Určitě nepoužívejte také hadr či utěrku, kterou jste předtím utírali prach. Nadělalo by to více škody než užitku. Pokud si nejste jisti, co s oknem hadřík provede, vyzkoušejte to prvně na malém kousku nebo na zrcadle.

4. Proti šmouhám pomůžou noviny a ocet

Ocet má skvělé dezinfekční účinky a navíc zbavuje povrch mastnoty a šmouh. Pokud se bojíte, že půjde cítit, tak bez obav. Na leštění oken se používá směs vody s octem. Minimálně v poměru 1:1. My na 1/2 kyblíku dáváme cca 1 sklenici a po uschnutí není po octu ani památky. Směs nalijte do rozprašovače a použijte jako klasickou “okenu”.

A co na doleštění? Vyzkoušejte speciální jemné utěrky na okna, papírové ubrousky či noviny. Ano, opravdu fungují, ale musí se jednat o novinový papír. S letákem z tvrdého lesklého papíru toho bohužel moc nevyleštíte.

5. Okna myjte na jaře, nebo na podzim

A to nejen kvůli svému zdraví, ale také venkovní teplotě. V parných letních dnech vám okna budou schnout rychlostí blesku. Nestihnete tak setřít ani špinavou vodu. Naopak v zimě vám nepůjdou nečistoty rozmočit a budou držet jako ďas. Volte tedy zlatou střední cestu - jaro nebo podzim.

Nezapomeňte také pravidelně prát záclony. I na nich ulpívá prach a nečistoty. A co dělat, když už záclony nejsou bílé jako kdysi? Zkuste kuchyňskou sůl nebo prášek do pečiva. Více tipů najdete také v našem článku Domácí bělení záclon.

Jak nejlépe umýt okna

Získejte praktické tipy a triky do domácnosti na úklid, čištění a pravidelnou údržbu. Stačí vpravo napsat svůj e-mail a my vám na něj pošleme PDF plné inspirace.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tímto souhlasíte. Další informace.

Rozumím